Auburn Engineering honors student and faculty achievement

By Cassie Montgomery

Published: Apr 22, 2021 10:19:00 AM

The Auburn University Samuel Ginn College of Engineering hosted its annual spring awards ceremony to honor outstanding students and faculty, and recognize scholarship, leadership and a demonstrated commitment to the college.

Due to COVID-19 protocols in the spring of 2020, the ceremony to recognize faculty and alumni award winners from that year could not be held. This year, the college recognized both the 2020 and 2021 outstanding faculty members, in addition to the 2021 student award winners, celebrating their achievements with a socially-distanced gathering on Wednesday. The college will host a separate virtual event to recognize the accomplishments of the 2020 and 2021 outstanding departmental alumni on May 7.

“The Samuel Ginn College of Engineering attracts many of the top students and faculty in the state, region, nation and from around the globe,” said Christopher B. Roberts, dean of engineering. “We are very proud of their success and are delighted to showcase their achievements.”

 

100+ Women Strong Undergraduate Leadership Awards

Swati Baskiyar, computer science and software engineering

Lindsey Waggoner, aerospace engineering

 

100+ Women Strong Graduate Leadership Awards

Fatemeh Jamshidi, computer science and software engineering

Sylwia Stawska, civil and environmental engineering

 

J. Alley Family Fellowship

Fatemeh Jamshidi, computer science and software engineering

Zahra Karimi, chemical engineering

 

Auburn Alumni Engineering Council Award for Most Outstanding Engineering Student Organization

War Eagle Motorsports

 

Auburn Alumni Engineering Council Award for Most Improved Engineering Student Organization

Institute of Industrial and Systems Engineers

 

Outstanding Student Awards

Lindsey Waggoner, aerospace engineering

Mary Beth Cassity, biosystems engineering

Joseph Dekle, chemical engineering

Allison Licavoli, civil and environmental engineering

Nicholas Alex Jones, computer engineering

Jason Barbieri, computer science

Madeleine Norman, electrical engineering

Sarah DeFalco, industrial and systems engineering

Leyton A. Janowsky, materials engineering

Laura Breckenridge, mechanical engineering

John Connor Johnston, software engineering

Duncan Wisniewski, wireless engineering (hardware)

Joshua Lazenby, wireless engineering (software)

 

Samuel Ginn Outstanding Student Award

Lindsey Waggoner, aerospace engineering

 

Frank Vandegrift Co-op Award

Parth Ranchhod, industrial and systems engineering

 

Jeff and Linda Stone Leadership Awards

Swati Baskiyar, computer science and software engineering

Jake Hickman, aerospace engineering

Alex Lewin, software engineering

Miller Parker, mechanical engineering

Brittany Ransom, mechanical engineering

 

Mark A. Spencer Creative Mentorship Award

Student

Mollie Sabo, civil and environmental engineering

 

Faculty

Lauren Beckingham, civil and environmental engineering

 

2021 Faculty Awards

Outstanding Faculty Awards

Blake Melnick, aerospace engineering

Jonathan Davis, biosystems engineering

Joseph Shaeiwitz, chemical engineering

Benjamin Bowers, civil and environmental engineering

Clint Lovelace, computer science and software engineering

Michael C. Hamilton, electrical and computer engineering

Erin Garcia, industrial and systems engineering

Xiaoyuan Lou, materials engineering

Rick Williams, mechanical engineering

 

100+ Women Strong Leadership in Diversity Faculty Award

Virginia Davis, chemical engineering

 

Fred H. Pumphrey Teaching Award

Rick Williams, mechanical engineering

 

William F. Walker Teaching Award

Merit

Molly Hughes, civil and environmental engineering

Bill Josephson, chemical engineering

 

Superior

Jonathan Davis, biosystems engineering

 

Auburn Alumni Engineering Research Awards for Excellence

Junior Awards

Lauren Beckingham, civil and environmental engineering

Sa’d Hamasha, industrial and systems engineering

 

Senior Awards

Song-yul Choe, mechanical engineering

Selen Cremaschi, chemical engineering

 

2020 Faculty Awards

Outstanding Faculty Awards

Russell W. Mailen, aerospace engineering

Jonathan Davis, biosystems engineering

Bill Josephson, chemical engineering

Robert W. Barnes, civil engineering

Dean Hendrix, computer science and software engineering

Thaddeus Roppel, electrical and computer engineering

Gregory Purdy, industrial and systems engineering

Jordan Roberts, mechanical engineering

 

100+ Women Strong Leadership in Diversity Faculty Award

Asha-Dee Celestine, aerospace engineering

 

William F. Walker Teaching Award

Merit

Sanjeev Baskiyar, computer science and software engineering

Mark Dougherty, biosystems engineering

Jordan Roberts, mechanical engineering

 

Superior

Thaddeus Roppel, electrical and computer engineering

 

Fred H. Pumphrey Teaching Award

Bill Josephson, chemical engineering

 

Auburn Alumni Engineering Research Awards for Excellence

Junior Awards

Pengyu Chen, materials engineering

Vrishank Raghav, aerospace engineering

 

Senior Awards

ZY Cheng, materials engineering

Elizabeth Lipke, chemical engineering

 

 

Media Contact: Cassie Montgomery, cmontgomery@auburn.edu, 334.844.3668

Recent Headlines