Auburn Engineering honors student, faculty and alumni achievement

By Cassie Montgomery

Published: Apr 23, 2020 7:02:00 AM

Auburn Engineering announces 2019-2020 spring award recipients. Auburn Engineering announces 2019-2020 spring award recipients.

The Auburn University Samuel Ginn College of Engineering has announced its 2019-20 outstanding students, faculty and alumni, recognizing scholarship, leadership and a demonstrated commitment to the college.

This year’s awardees include 31 students, 19 faculty members and 10 outstanding alumni.

“These individuals represent the best of our college and we’re thankful for the support of our dedicated alumni, corporate partners and friends of Auburn Engineering for helping us to recognize these talented students, faculty and alumni,” said Christopher B. Roberts, dean of engineering.

Due to the cancellation of all university events until June 30 as a result of the COVID-19 pandemic, the spring ceremony and reception celebrating the recipients has been postponed until Aug. 21 from 3-5 p.m.

This year’s winners are:

Fred and Mary Lou Birdsong Study Abroad Scholarships

Katie Shadell, Civil Engineering

Mackenzie Pitts, Mechanical Engineering

 

100+ Women Strong Undergraduate Leadership Awards

Isabel Perry, Mechanical Engineering

Jennifer Matis, Mechanical Engineering

 

100+ Women Strong Graduate Leadership Awards

Haixin Peng, Biosystems Engineering

Ellyn Harges, Mechanical Engineering

 

100+ Women Strong Graduate Student Fellowship

Elizabeth Devore, Electrical and Computer Engineering

Bianca Williams, Chemical Engineering

 

J. Alley Family Fellowship

Nicole Habbit, Chemical Engineering

Chidera Illoejesi, Civil Engineering

 

Engineering Student Organization Awards

Auburn Alumni Engineering Council Award for Most Outstanding Engineering Student Organization

Auburn University Rocketry Association

Auburn Alumni Engineering Council Award for Most Improved Engineering Student Organization

National Organization for the Professional Advancement of Black Chemists and Chemical Engineers 

 

Outstanding Student Awards

Katie Milbrandt, Aerospace Engineering

Peyton Goodling, Biosystems Engineering

David Drinnon, Chemical Engineering

Megan Foshee, Civil Engineering

Ryan McGill, Computer Engineering

Amy Cheng, Computer Science

Alex Kaylor, Electrical and Computer Engineering

Madison Evans, Industrial and Systems Engineering

Annie Custodio, Materials Engineering

Jennifer Matis, Mechanical Engineering

Turner Atwood, Software Engineering

Thomas Orrison, Wireless Engineering (Hardware)

Kun Wang, Wireless Engineering (Software)

 

Samuel Ginn Outstanding Student Award

Jennifer Matis, Mechanical Engineering

 

Jeff and Linda Stone Leadership Awards

Lexey Blakley, Mechanical Engineering

Annie Dorsey, Industrial and Systems Engineering

Joshua Ellis, Mechanical Engineering

Sumiaya Islam, Chemical Engineering

 

Mark A. Spencer Creative Mentorship Award

Student

Daniel Crifasi, Mechanical Engineering

Faculty

Edmon Perkins, Mechanical Engineering

 

Outstanding Faculty Awards

Russell W. Mailen, Aerospace Engineering

Jonathan Davis, Biosystems Engineering

Bill Josephson, Chemical Engineering

Robert W. Barnes, Civil Engineering

Dean Hendrix, Computer Science and Software Engineering

Thaddeus A. Roppel, Electrical and Computer Engineering

Gregory Purdy, Industrial and Systems Engineering

Jordan Roberts, Mechanical Engineering

 

100+ Women Strong Leadership in Diversity Faculty Award

Asha-Dee Celestine, Aerospace Engineering

 

Fred H. Pumphrey Teaching Award

Bill Josephson, Chemical Engineering

 

William F. Walker Teaching Award

Merit

Sanjeev Baskiyar, Computer Science and Software Engineering

Mark Dougherty, Biosystems Engineering

Jordan Roberts, Mechanical Engineering

 

Superior

Thaddeus Roppel, Electrical and Computer Engineering

 

Auburn Alumni Engineering Research Awards for Excellence

Junior Award

Pengyu Chen, Mechanical Engineering

Vrishank Raghav, Aerospace Engineering

 

Senior Awards

ZY Cheng, Mechanical Engineering

Elizabeth Lipke, Chemical Engineering

 

Outstanding Alumni Awards

Ken Mattingly, Aerospace Engineering

John Rogers, Biosystems Engineering

Cari Parker, Chemical Engineering

Guy E. O’Connor, Civil Engineering

Denise Raper, Computer Science and Software Engineering

J. David Irwin, Electrical and Computer Engineering

Deborah D. Flint, Industrial and Systems Engineering

Daniel A. Butts, Materials Engineering

C. Dan Kohlhaas, Mechanical Engineering

Daniel Murphree, Polymer and Fiber Engineering

 

Media Contact: Cassie Montgomery, cmontgomery@auburn.edu, 334.844.3668

Recent Headlines